NIR – Analizatory w bliskiej podczerwieni

O ANALIZATORACH NIR

Analizatory w bliskiej podczerwieni (NIR) stosowane są najczęściej w przemyśle rolno-spożywczym do badania jakości surowców rolnych oraz wyrobów gotowych, czyli przetworzonej żywności lub pasz. W ten sposób skupy zbóż, młyny, producenci pasz czy zakłady produkujące żywność mają możliwość dopasowania ceny surowców do jakości a ponadto zdobywają możliwość sterowania jakością w zakładach produkcyjnych np.podczas procesu produkcyjnego. Proponowane przez nas analizatory NIR mogą przebadać praktycznie każdą cechę w każdej próbce. Odpowiednie kalibracje są dostępne od ręki nieodpłatnie lub tworzymy je na zlecenie. Technologia NIR zyskuje coraz to więcej zwolenników. Przyczynia się do tego szybkość w uzyskiwaniu wyników (kilka lub kilkanaście cech jednocześnie w ciągu sekund) i brak kosztów takich analiz. Dla przykładu badanie pszenicy pod kątem: wilgotności, białka, glutenu, liczby opadania, skrobi, włókna surowego, popiołu i sedymentacji Zelenego trwa niespełna 45 sekund. Takie samo badanie w laboratorium akredytowanym trwa od 2 do 3 dni i kosztuje ponad 200 zł.
Należy także dodać, że przy analizach NIR nie powstaje odpad. Z kolei stosowanie analiz klasycznych (chemii mokrej) wiąże się z powstawaniem wielu odpadów odczynnikowych, które stanowią problem środowiskowy.

Baner SPA Grain Neo_2

Analizator do zbóż i mąk: SpectraAlyzer GRAIN NEO

Zakres fali (750-2400 nm) jest idealnie dobrany do badanych zwykle w przemyśle rolno-spożywczym cech i matryc. Analizatory NIR produkowane są w Niemczech przez firmę ZEUTEC – światowego lidera w technologii optoelektroniki. Nasza firma jest wyłącznym dystrybutorem firmy ZEUTEC na Polskę lecz kalibracje wykonujemy w oparciu o rodzime plony i receptury naszych klientów.
Proponujemy Państwu nieodpłatne kalibracje oparte na wynikach wieloletnich badań. Ponadto w akredytowanym przez PCA i ILAC laboratorium wykonamy na zlecenie kalibracje dla konkretnych wyrobów na wybrane przez Państwa cechy. Wykonanie takiej kalibracji poprzedzone jest badaniami przy użyciu metod referencyjnych próbek rzeczywistych o różnych stężeniach analitów. Od dostarczenia próbek nie mija więcej niż tydzień do dostarczenia gotowej kalibracji. Przesyłamy je najczęściej e-mailem i pomagamy we wgraniu ich do analizatora.
Nasze analizatory są stosowane w różnych branżach: skupy zbóż, młyny, wytwórnie pasz, wytwórnie śrut i makuchów, producenci olejów i tłuszczów, przemysł jajczarski, wytwórnie makaronów, piekarnictwo, zakłady mięsne, mleczarnie i serowarnie, browary, producenci win i napojów alkoholowych, biogazownie i gorzelnie.

_MG_0227
_MG_0204
_MG_0249

KALIBRACJA
Analizatory NIR dostarczamy wraz z kalibracją fabryczną dla najczęściej spotykanych matryc (zboża, pasze, makuchy, śruty). Jednakże niezliczona różnorodność próbek wymóc może czasem wykonanie kalibracji dla rzadziej występujących matryc. W takim przypadku można skorzystać z oferowanego przez nas serwisu kalibracyjnego. W akredytowanym laboratorium przebadamy metodami klasycznymi wskazane matryce i skalibrujemy analizator NIR. Takie podejście umożliwi Państwu wszechstronne zastosowanie tego urządzenia dla różnych surowców a nawet wyrobów mieszanych i gotowych. Nasi specjaliści z chęcią doradzą w jaki sposób dobrać próbki do kalibracji i polecą najlepsze rozwiązanie do danego zastosowania. Zapraszamy także Państwa do skorzystania ze szkoleń jakie organizujemy dla osób chcących zaprowadzić technikę NIR w laboratorium i dla laborantów chcących nauczyć się samodzielnego tworzenia krzywych wzorcowych na swoje potrzeby. Dostarczamy program do samodzielnego tworzenia kalibracji.

SpectraAlyzer FOOD

03_SpA-Food-results-milk-powder

SpectraAlyzer FLOUR

SpectraAlyzer GRAIN NEO

 

 

SpectraAlyzer DAIRY

SpectraAlyzer MEAT

SpectraAlyzer OIL

SpectraAlyzer SPIRITS

SpectraAlyzer BRAUMEISTER

SpectraAlyzer Wine

Analizator do SERÓW
Analizator do MIĘSA
Analizator do OLEJÓW i NASION OLEISTYCH
Analizator do TYTONIU
Analizator UNIWERSALNY
Analizator do WÓDEK i WIN
Analizator do MĄKI

SpectraAlyzer Grain z komorą pomiarową do mąki

Analizator do ZBÓŻ
Empty section. Edit page to add content here.

AKCESORIA

Zestaw akcesoriów

Zestaw akcesoriów zawiera przydatne narzędzia i różne kuwety do próbek, które umożliwiają analizę próbek o różnej konsystencji. Zestaw ten zawiera zarówno kuwetę otwartą jak i kuwetę zamkniętą. Umożliwia to badanie próbek zmielonych oraz niemielonych. Aby ułatwić napełnianie kuwety zamkniętej w zestawie znajdują się także podstawka do napełniania kuwety zamkniętej i szpatułka. Zawarty w zestawie pędzel ułatwia szybkie czyszczenie kuwety i środowiska pracy. Kuweta otwarta nadaje się do próbek o konsystencji pasty jak czekolada czy mięso mielone. Dodatkowo kilka istotnych materiałów zużywalnych (filtry powietrza, bezpieczniki) są tam zawarte. Składowe zestawu akcesoriów mogą być także zamawiane osobno.

Accessory-Kit-2_0-Food

Drukarka do SpectraAlyzer

Drukarka ta umożliwia szybką archiwizację wielu wyników składowych. Wyświetlane a analizatorze SpectraAlyzer są także archiwizowane w pamięci urządzenia. Data i czas są na każdym wydruku w nagłówku. Oznaczenia próbek też się drukują.

 pectraAlyzer Printer by Zeutec

Szuflada wymienna z funkcją obrotową

Jeżeli analizator ma być używany do badania niejednolitych próbek np. karm, pasz, żywności przetworzonej, całych ziaren zbóż wtedy zastosowanie szufaldy z funkcja obrotową jest najlepszym wyborem. Szybkorotująca próbka niweluje różnice w uziarnieniu oraz w rozkładzie składników odżywczych gwarantując powtarzalność wyników.

SpectraAlyzer Rotating Cup Drawer

Szuflada wymienna do płynów

Jeżeli analizator ma być używany do badania niejednolitych próbek np. karm, pasz, żywności przetworzonej, całych ziaren zbóż wtedy zastosowanie szufaldy z funkcja obrotową jest najlepszym wyborem.

SpeactraAlyzer - Liquid drawer

Szuflada wymienna z wzorcem referencyjnym

Stosowana jest do wykonywania wzorcowania analizatorów NIR.

spectraalyzer-standard-drawer

Autosampler do płynów na 32 próbki

Autosampler do płynów na 180 próbek

Autosampler

Pompa perystaltyczna

Peristaltic pump

Czytnik kodów kreskowych USB

01_Barcodescanner_by_zeutec

AKCESORIA

Kuweta “Slide Cup”

Kuweta Slide Cup stosowana jest do substancji lepkich kiedy znaczenie ma łatwe czyszczenie i higiena. Próbki badane są metodą tansflekscji o konkretnej grubości ścieżki światła. Powierzchnia reflektująca jest wykonana ze złota. Próbka jest nakładana na kuwetę i przykrywana szkiełkiem mikroskopowym. Doskonale nadaje się do olejów i tłuszczów. Wykonanie: stal nierdzewna, złoto i szkło.

Kuweta “Viscous Cup”

Stosowana głównie do kondensowanego mleka, miodu, syropów, nadzień, itd. Próbki są badane na zasadzie transfleksji z regulowaną ścieżką światła. Kuweta wykonana jest z anodowanego aluminium a jej złoże ze złota.

Kuweta i akcesoria do serów

Stosowana do serów typu twardego.

Kuweta “British cup”

Stosowana do jaj w płynie. Pokrywana szkiełkiem nakrywkowym.

 

Kuweta “Italian Cup”

Stosowana jest do badania kałów i innych problematycznych materiałów. Nadmiar próbki spływa do rynienki. Pokrywana szkiełkiem nakrywkowym. Metoda reflektancji.
Materiały: polimer i szkło

 

AKCESORIA

Kuweta “Closed Cup”

Nadaje się do silnie zmielonych próbek.

Kuweta “Open Cup”

Stosowana do gęstych próbek: masło, margaryna, mięso. Materiał: polimer

 Open Cup

Kuweta “Open Cup” głęboka

Stosowana do gęstych, pastowych próbek. Napełnianie kuwety za pomocą szpatuły nr art. 10301.

Open Cup - deep

Kuweta “Glass cup”, obrotowa

Wolnorotująca kuweta do stosowania wyłącznie w analizatorach SpectraAlyzer Top Window. Idealna dla mąk, jaj, skrobi, cukru, i innych. Materiał: szkło kwarcowe.

 Glass-Cup TW Speactraalyzer

Kuweta “Rotating cup” mała

Kuweta “Rotating cup” głęboka

Kuweta “Rotating cup open” do mięsa, mała

Rotating Cup - open meat flat

Kuweta “Rotating cup” otwrata do mięsa, głęboka

Rotating Cup, open deep meat

OPROGRAMOWANIE

Application worx (AWX G2)

The SpectraAlyzer is a powerful and versatile tool for NIR analysis that works well without any PC support. But in order to use NIR spectroscopy to its full potential it is necessary to tap into the additional processing power and storage capability of a PC. With the Application worx software you are allowed to connect the SpectraAlyzer to a PC. The Explorer-like user interface is navigated intuitively, especially compared to other chemometric software packages. From acquiring spectra, developing calibrations to finally doing a predictive, quantitative analysis all steps are clearly encapsulated and presented in a separate wizard.  And of course Application worx speaks your language: we strive to translate it into all languages required by our customers!

AWX Calibration development - software