Sprzeciw Europy w sprawie kukurydzy NK603xT25

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wycofania wydanej w ostatnim czasie licencji importowej dla genetycznie zmodyfikowanej odmiany kukurydzy odmiany NK603xT25 wykazującej tolerancję na glifosat. Jednocześnie PE domaga się zawieszenia wszystkich pozwoleń dla GMO do czasu skorygowania „błędnie” wydanej autoryzacji – informuje FAMMU/FAPA.

 

Członkowie PE oponują przeciwko autoryzacji NK603xT25 również z powodu ostatnio ujawnionych wyników badań przeprowadzonych przez IARC (Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem), w których zakwalifikowano glifosat jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą, pomimo, iż według unijnej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności EFSA, jest mało prawdopodobne aby substancja ta miała działanie rakotwórcze.

W dniu 1 grudnia br. Komitet PE ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ComEnvi) uchwalił wstępną wersję rezolucji wzywającą Komisję Europejską do zaprzestania autoryzacji importu odmian odpornych na glifosat wykorzystywanych na cele paszowe.

Rezolucja ta została przyjęta przez PE na plenarnej sesji w dniu 16 grudnia br. zdecydowaną przewagą głosów.

Władze UE autoryzowały kontrowersyjną odmianę NK603xT25 w dniu 4 grudnia br., tym samym rezolucja PE stała się wnioskiem o wycofanie wydanej już licencji.

KE powołuje się na fakt, iż odmiana NK603xT25 oraz odmiana Monsanto MON87427 zostały pozytywnie zaopiniowane przez EFSA. Uważa się, że KE raczej nie ustosunkuje się pozytywnie do rezolucji PE, która nie ma wagi prawnej.

0